IEPAZĪSTI UN IZPĒTI ALŪKSNES EZERA PASAULI!

14.augustā norisināsies Alūksnes ezera 2015.gada izpētes perioda atklāšanas pasākums. Lai iepazītu ezera barības ķēdes posmus un to izpētes metodes, pasākuma laikā dalībniekiem būs iespēja piedalīties Vides risinājumu institūta (VRI) un Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) pētnieku rīkotajās darbnīcās. Uz pasākumu aicināti ierasties visi interesenti.


Ezera barības ķēdes izpētes darbnīcās interesenti varēs pārbaudīt savas prasmes zivju paraugu ievākšanā, šķirošanā un mērīšanā. Savukārt, pētnieki demonstrēs zivju iekšējo orgānu izpēti, eksperimentus ar gliemenēm un zooplanktona izpēti mikroskopā. Tāpat būs iespēja paraudzīties, kā tad īsti izskatās ūdens ziedēšana, kas ir daudzu ūdenstilpņu ūdens kvalitātes pasliktināšanās galvenais iemesls.
Lai gan Alūksnes ezeram, salīdzinot, piemēram, ar Burtnieka ezeru, ir stabils veselības stāvoklis, vērojamas pazīmes, kas liecina par cilvēka darbības un klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi uz ezera ekosistēmu.
Izpētes atklāšanas pasākumā pētnieki īpašu uzmanību vērsīs arī cilvēka izraisīto klimata pārmaiņu ietekmei uz ezera ekoloģisko stāvokli. Klimata pārmaiņas tāpat kā uz sauszemes, tā arī ūdenstilpnēs ir aktuāla problēma visā pasaulē. Tās izraisa ūdens temperatūras paaugstināšanos un ūdens līmeņa svārstības. Kombinācijā ar barības vielu ieplūdēm no lauksaimniecības zemēm un mājsaimniecībām ezeros tiek veicināta toksisko zilaļģu ziedēšana. Pēc ziedēšanas zilaļģu indīgās vielas nonāk barības ķēdē, līdz ar to caur ēdamajām zivīm tās var nelabvēlīgi ietekmēt arī cilvēka veselību. Tādā veidā cilvēks, izraisot klimata pārmaiņas, galu galā nodara kaitējumu pats sev.
Lai izpētītu ezera ekosistēmu un spētu sagatavoties klimata pārmaiņu izraisītajām sekām, līdz 2016.gadam plānots veikt visaptverošu ezera ekosistēmas izpēti. Augsti kvalificēti pētnieki un speciālisti, izmantojot inovatīvas metodes, pētīs ezera barības ķēdi, fizikālos un ķīmiskos elementus, zilaļģu izdalīto indīgo vielu apjomu un uzkrāšanos barības ķēdes posmos. Pētniecības rezultāti būs pieejami pašvaldībai, vietējiem iedzīvotājiem un citiem interesentiem.
Alūksnes ezera izpēte tiks veikta Eiropas Ekonomiskas zonas (EEZ) finansētā projekta „Sabiedrības informēšana par klimata pārmaiņu izraisītajām sekām Latvijas ezeros” (Nr.2/EEZLV02/14/GS/006) ietvaros.

 
Alūksnes ezera 2015.gada izpētes atklāšana


Projekta „Sabiedrības informēšana par klimata pārmaiņu izraisītajām sekām Latvijas ezeros” (Akronīms - CyCLE) (Nr.2/EEZLV02/14/GS/006) ietvaros


Programma


Pasākuma mērķis: Informējot un iesaistot pētniecības procesā pasākuma dalībniekus, veidot izpratni par klimata pārmaiņām, to izraisīto seku ietekmi uz ezera ekosistēmu, kā ezera izpētes nozīmi klimata pārmaiņu seku ietekmes novēršanā.
Aicināti: pašvaldības pārstāvji, reģionālie mediji, vides pētniecības speciālisti un studenti, vietējie iedzīvotāji un citi interesenti.
Norises vieta: Alūksnes ezera krastā, uz Pilssalas
Datums: 2015.gada 14.augusts
Organizators: Vides risinājumu institūts
Laiks / Temats
11:00 – 11:30 Dalībnieku ierašanās, reģistrācija
11:30 – 11:45 Pasākuma atklāšana. VRI vadošais ūdeņu pētnieks M.Žagars iepazīstina dalībniekus ar pasākuma norisi un 2015.gada izpētes mērķiem.
11:45 – 12:30 Stāsts par klimata pārmaiņām.
M.Žagars stāsta par:
1) Kas ir klimata pārmaiņas;
2) Kas tās izraisa;
3) Klimata pārmaiņu nozīmi un ietekmi;
4) Klimata pārmaiņu potenciālo ietekmi uz ezera ekosistēmu
5) Klimata pārmaiņu saistību ar ezera barības ķēdi
Diskusijas daļa, kurā dalībniekiem ir iespēja jautāt un ar zinātniekiem kopā noskaidrot sev interesējošos jautājumus.
12:30 – 15:00 Darbnīcas – ezera barības ķēdes paraugu ievākšana un izpēte. Dalībniekiem būs iespēja detalizēti iepazīties ar izpētes veikšanas procesu un iesaistīties izpētē, apmeklējot zinātnieku rīkotās darbnīcas:

1.darbnīca – paraugu šķirošana. Tiks rīkota sacensības veidā, kur katriem 2 dalībniekiem pēc zivju paraugu ievākšanas tiks izsniegts spainis ar zivīm, kuras būs jāsašķiro pa sugām. Katra dalībnieka galvenais uzdevums – ātrums un precizitāte. Dalībnieks, kurš visātrāk un precīzāk šķirošanu būs veicis, saņems balvu. Papildus paraugu šķirošanai, dalībniekiem tiks stāstīts, kāda ir zivju nozīme visā ezera ekosistēmā, kur un kā tās izvietojas.

2.darbnīca – paraugu svēršana un mērīšana. Katram dalībniekam būs iespēja nosvērt un nomērīt savu paraugu – zivi. Zivs parauga parametri tiks uzreiz ievadīti pētniecības sistēmā. Dalībniekiem par to tiks izsniegts sertifikāts ar viņa zivs parametriem un ar atgādinājumu par ieguldījumu kopējā ezera izpētes procesā.

3.darbnīca – zivju iekšējo orgānu izpēte. Zinātnieki demonstrēs, kā norisinās zivju iekšējo orgānu izpēte, kā arī stāstīs par ezera barības vielu aprites procesu – no klimata pārmaiņām caur ezera iemītniekiem un līdz pat cilvēkam.

4.darbnīca – gliemeņu izpēte. Zinātnieki demonstrēs eksperimentu ar ūdens filtrēšanu, ko veic gliemenes. Dalībniekiem būs iespēja novērot ūdens dzidrības atšķirības, salīdzinot ūdeni, kurā dzīvo gliemenes ar ūdeni, kurā tās nedzīvo. Tāpat dalībnieki tiks iepazīstināti ar procesu, kādā veidā caur gliemenēm aļģu indīgās vielas var nonākt augstākos barības ķēdes posmos, kas var nonākt arī līdz cilvēka organismam.

5.darbnīca – zooplanktona organismu izpēte. Dalībniekiem tiks dota iespēja ielūkoties zooplanktona pasaulē caur mikroskopu (binokulāru). Aplūkojamie paraugi būs ievākti dažādos ezeros, lai varētu saskatīt zooplanktona izplatības atšķirības, uzzināt, kā tie barojas un iederas kopējā barības ķēdē un kā toksiskās aļģes ietekmē to dzīves apstākļus.

6.darbnīca –Fitoplanktona (aļģu) aplūkošana. Katram interesentam būs iespēja izprast, kā tad īsti izskatās „ziedošs ūdens” un caur mikroskopu uzzināt, kuras ir toksiskās aļģes. Papildus tiks sniegti informatīvi izglītojoši materiāli un stāstījums par barības vielu izcelsmi un ietekmi uz zilaļģu attīstību un tālākajām sekām. Tādā veidā šajā darbnīcā varēs uzzināt, kā katrs individuāli var palīdzēt novērst aļģu savairošanos un palīdzēt cīnīties ar klimata pārmaiņu izraisītajām sekām ezeros.

15:00 – 15:30 Noslēgums. VRI vadošais pētnieks M.Žagars aicinās dalībniekus uz neformālām diskusijām par ezera jautājumiem. Dalībniekiem tiks piedāvāta tēja, kafija, uzkodas.